Yeah, I should have gotten around to this sooner.  I guess was enraptured by the PIAA meetings today.

CLASS AAAA

First team

C.J. Aiken, Plymouth-Whitemarsh, 6-10, Sr., 16.9

Jaylen Bond, Plymouth-Whitemarsh, 6-7, Jr., 16.5

Rakeem “Rahk” Brookins, Roman Catholic, 5-11, Sr., 19.0

Aaron Brown, Penn Wood, 6-5, Jr., 18.7

Tyrone Garland, Bartram, 6-1, Sr., 23.7

Darrun Hilliard, Bethlehem Liberty, 6-5, Jr. 18.0

Second Team

Ryan Arcidiacono, Neshaminy, 6-3, So., 18.0

Taran Buie, State College, 6-2, Sr., 20.8

Trenity Burdine, Reading, 6-5, Sr., 18.0

Courtney Harden-Pullium, Strong Vincent, 6-3, Sr., 20.5

Tyree Johnson, Penn Wood, 5-9, Sr., 10.9

Evan Pierce, Mount Lebanon, 6-2, Sr., 15.0

Mike Terry, Philadelphia North Catholic, 6-1, Sr., 17.3

Third Team

Kyheim Hall, Pocono Mountain East, 6-3, Sr., 19.5

Troy Hockaday, La Salle College, 6-2, Sr., 13.9

Joe Nardi, St. Joseph’s Prep, 6-2, Sr., 14.4

Nate Perry, Hempfield (Dist. 7), 6-3, Sr., 23.1

A.J. Picard, Souderton, 6-1, Sr., 19.0

Terry Turner, Scranton, 6-5, So., 20.1

Christian Walck, Hempfield (Dist. 3), 6-2, Sr., 17.1

Player of the year: C.J. Aiken, Plymouth-Whitemarsh

Coaches of the year: Dave DeGregorio, North Allegheny and Chad Landis, Bethlehem Liberty

CLASS AAA

First Team

Tony Chennault, Neumann-Goretti, 6-3, Sr., 19.1

Tyreek Duren, Neumann-Goretti, 6-2, Sr., 14.1

Juan’ya Green, Archbishop Carroll, 6-3, Jr., 16.2

Bill Luther, Hampton, 6-8, Sr., 19.0

T.J. McConnell, Chartiers Valley, 6-0, Sr., 34.3

Austin Tillotson, Eastern York, 6-0, Jr., 19.2

Second Team

Peter Alexis, Holy Redeemer, 6-11, Jr., 21.1

D.J. Irving, Archbishop Carroll, 5-11, Sr., 12.8

Andrew “Red” Nicholas, Eastern York, 6-6, Jr., 20.8

Andrew Rickard, Girard, 6-3, Sr., 22.1

Danny Stewart, Neumann-Goretti, 6-6, Sr., 14.0

Wendell Torres, Erie East, 6-6, Sr., 20.3

Jerrell Wright, Dobbins Tech, 6-7, Jr., 21.8

Third Team

Mike Byrne, Holy Ghost Prep, 6-0, Sr., 14.0

Scott Eatherton, Hershey, 6-9, Sr., 18.6

Joe Getz, Archbishop Wood, 5-11, Jr., 16.3

C.J. Hester, West Mifflin, 6-4, Jr., 23.0

Ryan Hill, Steelton-Highspire, 6-4, Sr., 16.3

Ike Robinson, Conwell-Egan, 6-2, Sr., 19.1

Nick Schlitzer, Pottsville, 6-4, Jr., 20.5

Player of the year: T.J. McConnell, Chartiers Valley

Coach of the year: Tim McConnell, Chartiers Valley

CLASS AA

First Team

Cameron Ayers, Germantown Academy, 6-4, Sr., 22.8

Josh Chojnacki, Mercyhurst Prep, 6-9, Sr., 21.6

Devin Coleman, Friends Central, 6-2, Jr., 14.5

Brian Gerney, Hughesville, 6-2, Sr., 17.5

Amile Jefferson, Friends Central, 6-7, So., 15.2

Devonte “D.J.” Newbill, Strawberry Mansion, 6-4, Sr., 24.2

Second Team

Jon Angstadt, Holy Name, 6-2, Jr., 23.8

David Appolon, Imhotep Charter, 6-4, Jr., 11.6

Jeff Hughes, Devon Prep, 5-9, Sr., 20.3

Eric Kindler, Trinity, 6-5, Sr., 20.2

Mike Lamberti, South Fayette, 6-5, Jr., 15.6

Jesse Long, Pittsburgh North Catholic, 6-0, Sr., 18.8

Aquil Younger, West Catholic, 5-11, Jr., 18.3

Third Team

Jerome Barnes, Shady Side Academy , 6-2, Sr. , 19.6

E.J. Blackwell, Rochester, 6-3, Jr., 19.0

Joey Giangiobbe, Notre Dame-Green Pond, 6-4, Sr. 14.3

Kevin Montminy, Penns Valley, 6-3, Jr., 20.2

Brett Podhyski, Holy Cross, 6-2, Sr., 12.5

Ian Vescovi, Cambria Heights, 6-8, Sr., 17.0

Patrick Zedreck, South Fayette, 6-0, Jr., 13.3

Player of the year: Devonte “D.J.” Newbill, Strawberry Mansion

Coach of the year: Rich Bonnaure, South Fayette

CLASS A

First Team

Rakeem Christmas, Academy of the New Church, 6-10, Jr. 14.0

Marcus Dawkins, Reading Central Catholic, 6-3, Jr., 17.1

Tom Droney, Sewickley Academy, 6-6, Sr., 24.0

John Johnson, Girard College, 6-1, Jr., 22.2

Savon Lloyd-Goodman, Academy of the New Church, 6-5, So., 18.0

Chaquille Pratt, Lincoln Park, 6-3, Jr., 27.4

Second Team

Torrell Candelaria, Girard College, 6-1, Sr., 18.3

Dylan Gravatt, Rocky Grove, 6-4, Jr., 24.7

Jay Harris, Paul Robeson, 5-10, Sr., 21.2

Rob Heatherington, Serra Catholic, 6-0, Sr., 23.4

Devontae Watson, Lincoln Park, 6-9, So., 12.5

Maurice Watson, Boys Latin, 5-9, So., 23.5

Randy Zimmerman, Tussey Mountain, 6-0, Sr., 24.2

Third Team

Allan Eaton, Allegheny-Clarion Valley, 6-6, Jr., 19.9

Donovon Jack, Reading Central Catholic, 6-7, So., 13.8

Wes Lyons, Millville, 6-5, Jr., 20.1

Chris Marshall, DuBois Central Catholic, 6-2, Jr., 19.0

Luke Mellott, Southern Fulton, 6-4, Sr., 17.1

Bobby Nittinger, Neshannock, 6-4, Sr., 19.6

Matt Yaich, Marian Catholic, 6-4, Sr., 14.5

Player of the year: Tom Droney, Sewickley Academy

Coach of the year: Win Palmer, Sewickley Academy

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2012 RodFrisco.com Suffusion theme by Sayontan Sinha