Here’s a look at the PIAA softball brackets. Semifinal games will be played Monday, June 14 (my triplets’ birthday … and we all love the way young teens spend their dad’s money, don’t we?). The updated PIAA brackets are here.

CLASS AAAA
FIRST ROUND
1-1 Central Bucks South (18-2) vs. 3-3 Warwick (26-1): Central Bucks South 4-0
2-1 Hazleton (15-4) vs. 11-2 Emmaus (16-8): Hazleton 2-1
12-1 St. Hubert (18-5) vs. 1-3 Coatesville (15-10): Coatesville 3-0
11-1 Stroudsburg (20-5) vs. 3-2 Governor Mifflin (21-4): Governor Mifflin 4-0
3-1 Elizabethtown (23-4) vs. 1-4 Bishop Shanahan (16-8): Bishop Shanahan 5-1
1-2 Hatboro-Horsham (21-3) vs. 12-2 Girls High (11-5): Hatboro-Horsham 11-0
7-1 Mount Lebanon (19-3) vs. 8-1 Brashear (15-2): Mount Lebanon 2-0
6-1 State College (15-7) vs. 7-2 Shaler (17-4): Shaler 1-0
QUARTERFINALS
1-1 Central Bucks South (19-2) vs. 2-1 Hazleton (16-4) at Patriots Park, Allentown, 6: Central Bucks South 7-1
1-3 Coatesville (16-10) vs. 3-2 Governor Mifflin (21-4) at Garrett Park, Lancaster, 1: Governor Mifflin 3-2
1-4 Bishop Shanahan (17-8) vs. 1-2 Hatboro-Horsham (22-3) at Upper Merion HS, King of Prussia, 3:30: Hatboro-Horsham 3-0
7-1 Mount Lebanon (20-3) vs. 7-2 Shaler (18-4) at Fairhaven Park, Pittsburgh, 1: Mount Lebanon 1-0
SEMIFINALS
All games Monday
1-1 Central Bucks South (20-2) vs. 3-2 Governor Mifflin (22-4) at Patriots Park Allentown, 6 p.m.: Central Bucks South 5-0
1-2 Hatboro-Horsham (23-3) vs. 7-1 Mount Lebanon (21-3) at Robb Field, Shippensburg University, noon: Mount Lebanon 2-1
CHAMPIONSHIP
Central Bucks South (21-2) vs. Mount Lebanon (22-3) at Robb Field, Shippensburg University, Friday, June 18, 10 a.m..

CLASS AAA
FIRST ROUND
1-1 Nazareth Academy (24-0) vs. 3-3 Muhlenberg (22-5): Muhlenberg 1-0
11-1 Palisades (20-5) vs. 12-2 Franklin Towne Charter (12-4): Palisades 14-0
12-1 Lansdale Catholic (16-5-1) vs. 3-2 Donegal (20-5): Donegal 5-1
4-1 Jersey Shore (20-1) vs. Valley View (17-1): Jersey Shore 1-0
3-1 Daniel Boone (21-5) vs. 1-2 West Chester East (21-3): West Chester East 5-2
7-1 Montour (17-6) vs. 8-1 Langley (10-5): Montour 15-0
6-1 Bellefonte (20-3) vs. 7-2 Ambridge (17-4): Bellefonte 5-4
10-1 Warren (17-2) vs. 7-3 Yough (20-2): Yough 10-0
QUARTERFINALS
3-3 Muhlenberg (23-5) vs. 11-1 Palisades (21-5) at Patriots Park, Allentown, 4: Palisades 2, Muhlenberg 1 (10)
3-2 Donegal (21-5) vs. Jersey Shore (21-1) at Brightbill Park, Harrisburg, 4: Jersey Shore 3, Donegal 2
1-2 West Chester East (22-3) vs. 7-1 Montour (18-6) at Heishman Field, Big Spring HS, Newville, 11 a.m.: Montour 3-0
6-1 Bellefonte (21-3) vs-3 Yough (21-2) at Brockway HS, 4:30: Bellefonte 1-0
SEMIFINALS
All games Monday

11-1 Palisades (22-5) vs. 4-1 Jersey Shore (22-1) at Robert L. Betzler Fields, King’s College, 4 p.m.: Jersey Shore 3-2
7-1 Montour (19-6) vs. 6-1 Bellefonte (22-3) at Brockway HS, 2:30 p.m.: Bellefonte 3-0
CHAMPIONSHIP
Jersey Shore (23-1) vs. Bellefonte (23-3)  at Robb Field, Shippensburg University, Friday, June 18, noon

CLASS AA
FIRST ROUND
3-1 Brandywine Heights (21-2) vs. 4-2 Central Columbia (20-3): Central Columbia 8-3
12-1 Kennedy-Kenrick (13-6) vs. 1-1 Pottstown St. Pius X (5-15): Kennedy-Kenrick 9-2
11-1 Pine Grove (23-1) vs. 2-1 Nanticoke (17-1): Nanticoke 2-1
4-1 Troy (20-3) vs. 3-2 Kutztown (20-3): Troy 2-0
7-1 Valley (21-0) vs. 5-1 Chestnut Ridge (19-3): Valley 5-0
10-1 Wilmington (21-1) vs. 7-4 Sto-Rox (14-5): Wilmington 5-4
9-1 St. Marys (10-12) vs. 7-2 Burrell (17-3): Burrell 3-1
6-1 Philipsburg-Osceola (22-1) vs. 7-3 Waynesburg (16-4): Philipsburg-Osceola 7-1
QUARTERFINALS
All games Thursday
4-2 Central Columbia (21-3) vs. 12-1 Kennedy-Kenrick (14-6) at Brightbill Park, Harrisburg, 2: Central Columbia 7-1
2-1 Nanticoke (18-1) vs. 4-1 Troy (21-3) at Elm Park, Williamsport, 4: Nanticoke 3-2
7-1 Valley (22-0) vs. 10-1 Wilmington (22-1) at Slippery Rock University, 1: Wilmington 5-4 (9)
7-2 Burrell (18-3) vs. 6-1 Philipsburg-Osceola (23-1) at Brockway HS, 2:30: Philipsburg-Osceola 5-1

SEMIFINALS
4-1 Central Columbia (22-3) vs. 2-1 Nanticoke (19-1) at Robert L. Betzler Fields, King’s College, 2 p.m.: Nanticoke 10-0 (6)
10-1 Wilmington (23-1) vs. 6-1 Philipsburg-Osceola (24-1) at Brockway HS , 4:30 p.m.: Philipsburg-Osceola 10-0
CHAMPIONSHIP
Nanticoke (20-1) vs. Philipsburg-Osceola (25-1)  at Robb Field, Shippensburg University, Friday, June 18, 2 p.m.

CLASS A
FIRST ROUND
3-1 Greenwood (10-9) vs. 4-2 Northeast Bradford (17-6): Northeast Bradford 5-3
1-1 Christopher Dock (17-5-1) vs. 11-1 Minersville (21-2): Christopher Dock 6-4
4-1 Montgomery (20-1) vs. 2-1 Old Forge (16-1): Montgomery 5-0
6-1 Ligonier Valley (20-0) vs. 9-2 Clarion (18-4): Ligonier Valley 7-2
7-1 Vincentian (17-2) vs. 10-2 Sharpsville (15-7): Vincentian 5-1
5-1 Fannett-Metal (22-1) vs. 6-2 Claysburg-Kimmel (20-2): Claysburg-Kimmel 1-0
10-1 Conneaut Valley (16-2) vs. 7-2 Chartiers-Houston (18-2): Chartiers-Houston 7-4
9-1 Elk County Catholic (21-0) vs. 7-3 Bentworth (16-4): Elk County Catholic 7-1
QUARTERFINALS
4-2 Northeast Bradford (18-6) vs. 1-1 Christopher Dock (18-5-1) at Robert L. Betzler Fields, King’s College, Wilkes-Barre, 4:30: Northeast Bradford 6-2
4-1 Montgomery (21-1) vs. 6-1 Ligonier Valley (21-0) at Penns Valley HS, Spring Mills, 5: Montgomery 1-0
7-1 Vincentian (18-2) vs. 6-2 Claysburg-Kimmel (21-2) at Shanksville-Stonycreek HS, Shanksville:  Claysburg-Kimmel 5-0
7-2 Chartiers-Houston (19-2) vs. 9-1 Elk County Christian (22-0) at Slippery Rock University, 3: Chartiers-Houston 4-3
SEMIFINALS
All games Monday
4-2 Northeast Bradford (19-6) vs. 4-1 Montgomery (21-1) at Elm Park, Williamsport, 4 p.m.: Montgomery 2-1 (9)
6-2 Claysburg-Kimmel (22-2) vs. 7-2 Chartiers-Houston (20-2) at Shanksville-Stonycreek HS, Shanksville, 4 p.m.: Chartiers-Houston 1-0
CHAMPIONSHIP
Montgomery (22-1) vs. Chartiers-Houston (21-2) at Robb Field, Shippensburg University, Friday, June 18, 4 p.m.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

   
© 2012 RodFrisco.com Suffusion theme by Sayontan Sinha